Рахитът засяга почти всички новородени. Днес може да не се разглежда като болест, а по-скоро като състояние на растящия организъм, свързано с нарушения в обмена на калций и фосфор в организма. Причината за това нарушение е липсата на витамин D.
Нещо, което детето не може да каже
Това състояние не се приема за нормално, защото детето страда. Смята се, че острия недостиг на витамин D се наблюдава при деца на възраст от 1 месец до 2-3 години. Случва се да се роди дете с вроден рахит, но това по-скоро е следствие от прекарана тежка токсикоза от майката, през втората половина на бременността.
Рахит при бебета се среща при недоносените деца. Това се дължи на недостатъчен запас на витамин D и на някои минерали в детския организъм, както и от повишена потребност на организма от витамин D.
Майчиното мляко е най-добрия източник на витамини и минерали. В изкуствената храна витамин D е в достатъчни количества, но усвояването му от детския организъм е нищожно и недостатъчно. Никакви изкуствени смеси не могат да заместят майчината кърма.
Как да помогнем на детето?
Лекарите разделят лечението на рахита на специфично и неспецифично. Специфично е това лечение, което се назначава от лекар. Неспецифичното лечение се провежда от майката, което включва разходка на чист въздух, правилен режим на сън и бодърстване, рационално хранене, масаж и гимнастика.
Запомнете! Неукрепналите кости на децата, не бива да се подлагат на статично натоварване.
И още един важен момент: – Интензивното лечение може да доведе до предозиране на витамин D. При предозиране на витамин D, детето отказва да се храни, отслабва, става сънливо и летаргично. Предозиране с витамин D подтиска дейността на нервната и мускулна системи. Калцият може да блокира изхода на урината, в резултат на което детето се подува, а бъбреците се натоварват максимално.
Ето защо не трябва да гледаме на рахита като на безобидно заболяване.