Ревматоиден артрит е имунно-възпалително ревматично заболяване с неизвестна етиология. Характеризира се не само с развитието на хроничен ерозивен артрит на периферните стави, но и със системно увреждане на вътрешните органи, като сърцето, бъбреците, белите дробове, кръвоносните съдове и др. Ненавременната диагностика на заболяването води до ранна инвалидизация и съкращаване на продължителността на живота на пациентите. Ревматоидният артрит е често срещано и едно от най-тежките имуно-възпалителни заболявания при хората. Съотношението между болни жени и мъже е 3:1.
Какви симптоми се проявяват при пациентите
Симптомите, които могат да ви помогнат да подозирате развитието на ревматоиден артрит в ранните стадии, включват:
- Сутрешна скованост за повече от 30-60 минути;
- Болки в ставите при палпация и движение;
- Подуване на меките тъкани в областта на ставите и сухожилията.
Възпалението на ставите се проявява като болка, подуване и ограничено движение. Тези симптоми са особено изразени сутрин, след сън. Много болни се оплакват от „сутрешна скованост“. „Отличителният белег“ на болестта е поражението на ставите на ръцете и краката, въпреки че заболяването може да започне с развитието на възпаление в почти всяка става. Болката при ръкостискане, невъзможността да се стисне напълно ръката в юмрук са типични прояви на възпаление и служат като тревожен сигнал, указващ необходимостта от контакт с ревматолог в близко бъдеще.
Ранната диагностика помага на пациентите да водят нормален живот
Квалифицирани лекари имат средства за провеждане на преглед с помощта на имунологични и инструментални методи, насочени към ранна диагностика на заболяването:
- ултразвуково изследване на ставите;
- имунологични кръвни изследвания ( RF и ACCP – които са основните диагностични лабораторни биомаркери на ревматоиден артрит);
- определяне на ESR и CRP – биомаркери на възпалителния процес.
Лекарят може да назначи съвместни изследвания с помощта на рентгенови лъчи и ядрено-магнитен резонанс.
Ако диагнозата се постави навреме и се предпише съвременно лечение, болестта може да бъде овладяна. Хората с тази диагноза могат да живеят напълно нормален живот, да работят, да имат семейство, деца.
Навременното идентифициране на рисковите фактори за неблагоприятна прогноза на хода на ревматоидния артрит е много важно:
- Пациентът има RF.
- Висока възпалителна активност (висока ESR и CRP, броят на подути и болезнени стави);
- Ранни структурни промени (откриване на ерозии при рентгеново изследване на ставите през първите 6 месеца от началото на заболяването);
- Наличието на тежка съпътстваща патология.
В момента специалистите разполагат с широк арсенал от високоефективни и относително безопасни лекарства, използвани за лечение на ревматоиден артрит. Терапията с лекарства трябва да започне веднага след като ревматоидния артрит бъде диагностициран от ревматолог.
Възможно е да се предпишат на пациентите немедикаментозно лечение, включително:
- да се откажат от пушенето;
- поддържане на идеално телесно тегло;
- балансирана диета с високо съдържание на полиненаситени мастни киселини;
- промяна в стереотипа на физическата активност;
- физиотерапия;
- ортопедична помощ.
Основните цели на лечението на ревматоиден артрит са:
- облекчаване на симптомите на заболяването, постигане на клинична и лабораторна ремисия или поне ниска активност на заболяването;
- инхибиране на прогресията на структурните промени в ставите и съответните функционални нарушения;
- подобряване качеството на живот на пациентите, поддържане на трудоспособност;
- профилактика на сърдечно-съдови заболявания;
- предотвратяване развитието на АА-амилоидоза, което води до хронична бъбречна недостатъчност.